środa, 8 maja 2024

Misericordias Domini in aeternum
        cantabo
Maj w Kościele katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. W tym czasie intensywniej modlimy się za wstawiennictwem Maryi, odmawiając Litanię Loretańską. Nabożeństwa majowe są najbardziej popularną formą czci Matki Bożej w tym czasie.
Kościół najpiękniejszy miesiąc w roku poświęca Tej, która była najpiękniejszym „kwiatem ziemi”. „Faktycznie to Ona jest najpiękniejszym kwiatem, jaki zakwitł ze stworzenia, „różą”, która ukazała się w pełni czasu, gdy Bóg, posyłając swego Syna, obdarzył świat nową wiosną. Jest też zarazem pokorną i dyskretną protagonistką pierwszych kroków chrześcijańskiej wspólnoty: Maryja jest jej duchowym sercem, albowiem sama Jej obecność pośród uczniów jest żywą pamięcią o Panu Jezusie i zadatkiem daru Jego Ducha” – mówił w 2010 r. papież Benedykt XVI w katechezie wyjaśniającej liturgiczny kontekst dedykowania Maryi tego miesiąca.
Po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo majowe odprawiano w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w 1852 r. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne.

Niedziela VI Wielkanocna B

Miłość na ludzką miarę i miłość od Boga –
to dwie różne miłości.

Ewangelia (J 15, 9-17)
Słowa Ewangelii
według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.
To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.
To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.
Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.
Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to,
abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko,
o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali».

Drodzy Parafianie, Bracia i Siostry,

1.  Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja, która zakończy się o godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego.Po koronce spotkanie dla żeńskich Kół Żywego Różańca, a po wieczornej Mszy Świętej dla męskiego Koła Żywego Różańca.

2.  Zakończyło się nawiedzenie mieszkańców ulic: Przelotowej, Żurawiej, Łącznej, Piekarskiej przez Matkę Bożą w Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Za mieszkańców wyżej wymienionych ulic będziemy modlili się dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 11.30.

3.  Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych, które są odprawiane w dni powszednie po Mszy Św. o godz. 18.00, a w niedziele o godz. 17.30.

4.  W środę, 08 maja Uroczystość Św. Stanisława, biskupa i męczennika. Msze Święte o godz. 7.00 i 18.00.

5.  Za tydzień ofiary, które złożymy na tacę zostaną przekazane na Seminarium Duchowne naszej diecezji.

6.  W najbliższą sobotę, 11 maja dzieci klas trzecich będą przeżywać uroczystość I Komunii Świętej. Spowiedź dla dzieci oraz ich najbliższych we czwartek według następującego porządku: godz. 18.30 - klasy A i B; godz. 19.00 – klasa C  oraz dzieci ze szkoły w Stryjkach.

7.  W niedzielę, 19 maja podczas Mszy Świętej o godz. 10.15 dzieci klas czwartych będą przeżywać rocznicę I Komunii Świętej.

8.  Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę do Grecji proszone są o  odbieranie w zakrystii dokumentów związanych z wyjazdem.